8/06/2005

AJAX Teknolojisinin Gelecegi

Google'ın birçok ürününde kullanmasıyla popülaritesi oldukça artan AJAX teknolojisi bugünlerde ileri seviye yazılımcılar tarafından büyük oranda benimsenmeye başladı.

Ortada bulunan sorun ise son kullanıcının elindeki bazı browserların halen AJAX'in dayandığı XmlHttp'yi desteklememesi. Bu yüzden eski browser'lar AJAX teknolojisi kullanan web aplikasyonlarının avantajlarından yoksun kalıyorlar.

Bir diğer sorun ise Internet Explorer'in AJAX'a ActiveX aracılığıyla destek vermesi ki, bazı kullanıcılar güvenliklerini sağlama almak için bu özelliği browserlarında kapalı tutuyorlar.
Ajax'in postback'e gerek kalmadan sayfadaki verileri yenileyebilmesi gibi pek çok güzel özelliği bulunmasına rağmen önündeki engeller henüz birincil web teknolojisi olmasını engelleyecek gibi gözüküyor.

AJAX, son kullanıcı tarafından kullanışlı arabirim sunması sebebiyle çok benimsenmiş durumda.(Ör: Gmail, Google Maps, Outlook Web Access vs.)

Sonuç olarak önündeki browser engelleri aşıldığı takdirde kısa sürede daha büyük bir oranda yazılımcı tarafından benimseneceğine şüphe yok.

AJAX Nedir?
Buradan önceki AJAX ile ilgili makaleyi okuyun.